Tłumik wentylacyjny prostokątny z tworzywa
Tłumiki akustyczne prostokątne w systemie Chemowent wykonywane są z tworzyw sztucznych PP, PPs, PP-EL-s, PE, PVC, czyli z tych samych tworzyw, co pozostałe elementy instalacji wentylacyjnych.
Wyposażone są one w pionowe kulisy tłumiące w zależności o wymiarów kanału (wysokość x szerokość). Do produkcji kulis wykorzystywane są materiały tłumiące hałas o klasie palności A1 oraz odporne na ścieranie tkaniny powleczone włóknem szklanym.
Zadaniem tłumika akustycznego jest ograniczanie emisji hałasu w instalacjach wentylacyjnych. Montowane są one zazwyczaj między wentylatorami i kanałami.
Tłumiki prostokątne wykonujemy najczęściej wg projektu inwestora, ich wymiary dopasowane są zawsze do wymiarów kanałów.
Połączenia wentylacyjnych tłumików prostokątnych
Tłumiki prostokątne w systemie Chemowent produkowane są z przyłączami mufowymi lub kołnierzowymi; sporadycznie wykonujemy tłumiki z połączeniami bosymi. Tłumiki z przyłączami mufowymi i bosymi łączy się poprzez spawanie.
Budowa tłumika akustycznego prostokątnego z tworzywa
Tłumik wyposażony w kulisy tłumiące pionowe o szerokości standardowej w zależności od wymiarów kanału (a x b) s=50mm lub s=100mm.Króćce przyłączeniowe jako mufowe M, kołnierzowe K lub bose B.
Grubości ścianek i ewentualne użebrowanie w zależności od parametrów medium i wielkości kanału (a x b).
Materiały - oznaczenie
- PVC – kolor ciemny szary RAL7011 - 88
- PPs – kolor szary - 36
- PP – kolor jasny szary RAL7032 - 30
- PE – kolor czarny - 22
- PP-EL-s – kolor czarny - 40 (materiał na zapytanie)
1a. wykonanie z PVC-U: 1b. wykonane z PP, PE, PPs i PP-EL-s: Przy połączeniach kanałów i kształtek poprzez spawanie szczelność systemu wynosi 100%. Wielkość nominalna będąca wymiarem umownym do oznaczania i obliczeń przewodów prostych i kształtek, stanowi zewnętrzny wymiar boków a i b, gdzie b jest widocznym wymiarem. Długości boków mniejszego zakończenia kształtki przejściowej są oznaczone c i d, gdzie d jest wymiarem widocznym. Kanały i kształtki są usztywniane poprzez odpowiednio dobraną grubość materiału, z którego są wykonane. Kanały i łuki na życzenie Klienta mogą być usztywniane za pomocą kierownic zgodnie z normą PN-EN 1505. W kolanach i łukach o kątach ≤ 45° kierownice nie są wymagane. Możliwe metody łączenia systemu kanałów i kształtek: 1. Mufowe - PVC-U, PP, PE, PPs, PP-EL-s – spawanie drutem (PVC-U do d250 możliwość klejenia) 2. Kołnierzowe – PVC-U, PP, PE, PPs, PP-EL-s 3. Łączenie systemu rur i kształtek z innymi urządzeniami wentylacyjnymi możliwe jest za pomocą standardowych ramek zgodnych pod względem wymiarów z normą PN-B-76002, lub kołnierzami wykonanymi zgodnie z dokumentacją techniczną dostarczoną przez Klienta. Standardowa grubość ścianek i wymiary wyznaczane są na podstawie wewnętrznej normy zakładowej (ujęte w tabeli). Produkujemy również kanały i kształtki o grubościach ścianek zgodnych z normą DIN 4741 i 4740 cz. 5 – zarówno w wykonaniu gładkim, jak i wzmocnionych żebrami.Do pobrania
Kanały i kształtki o przekroju prostokątnym – norma DIN 4740 cz. 5
Kanały i kształtki o przekroju prostokątnym – norma DIN 4741 cz. 5
Szczelność
Wymiary
Sztywność
W przypadku dużych kanałów wykonywanych z płyt zwijanych możliwe jest zastosowanie ożebrowania wzmacniającego, w celu ograniczenia grubości płyty – zgodnie z wytycznymi w normach zakładowych i DIN.Metody łączenia
Grubość ścianki i wymiary