Okrągłe kanały wentylacyjne i kształtki z tworzyw

Okrągłe kanały wentylacyjne wraz z systemem kształtek z tworzywa sztucznego PVC, PP, PPs, P-EL-s i PE to alternatywa dla przewodów wykonanych ze stali ocynkowanej czy kwasoodpornej. Są takie miejsca, gdzie stal ulegnie zbyt szybko korozji na skutek dużej wilgotności w pomieszczeniach. Agresywne opary i gazy powstałe w wyniku procesów technologicznych najlepiej usunąć wykorzystując instalację chemoodporną z właściwie dobranego tworzywa sztucznego

Kanały okrągłe z tworzyw sztucznych — zakres produkcji 

Kanały okrągłe w ramach systemu wentylacji Chemowent wykonujemy z trwałych i łatwych w utrzymaniu tworzyw, takich jak PVC, PP, PPs, PP-EL-s oraz PE. Dzięki temu nasze kanały są odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie różnych substancji chemicznych, co czyni je idealnym rozwiązaniem do instalacji chemoodpornych. Kanały okrągłe standardowo dostępne są w zakresie średnic ø32 - ø1400 mm; większe średnice na zapytanie. W zakresie średnic ø32 – ø500 mm (a w przypadku PVC do ø600 mm) rury produkowane są w technologii bezszwowej. Kanały okrągłe w zakresie średnic ø450 – ø1400 mm (bez PVC) wykonywane są z płyt. 

Kształtki okrągłe z tworzyw sztucznych — zakres produkcji 

Oferujemy szeroki i kompletny zakres produkcji. W ofercie kształtki okrągłe wentylacyjne z tworzyw PVC, PP, PPs, PP-EL-s, PE takie jak kolana wentylacyjne, redukcje, przepustnice, deflektory, kołnierze, króćce, kratki, klapy zwrotne, tłumiki, przejścia ścienne i dachowe. W zależności od produktu dostępne są one w średnicach od ø50 mm do ø1400 mm. Kanały i kształtki można też produkować w większych średnicach, wymaga to indywidualnego zapytania. 

Wymiary kanałów i kształtek wentylacyjnych okrągłych

Wielkość nominalna elementów jest wymiarem umownym, używanym do oznaczania i obliczeń kanałów i kształtek okrągłych. Jest to średnica zewnętrzna — D [mm]. System kanałów okrągłych z tworzywa sztucznych dostępny jest w zakresie średnic ∅32 - ∅1400 mm. Średnica kanałów wentylacyjnych zależy od warunków technicznych instalacji, dostępnej przestrzeni, miejsca prowadzenia instalacji, metody łączenia elementów (poprzez spawanie, na kołnierze lub mufy czy przez klejenie).

Sztywność okrągłych kanałów i kształtek

Kanały i kształtki są usztywniane poprzez odpowiednio dobraną grubość materiału, z którego są wykonane. Kanały o większych średnicach wykonywane są z płyt zwijanych. Możliwe jest zastosowanie w nich ożebrowania wzmacniającego, które pozwala ograniczyć grubość zastosowanej płyty. Wpłynie to korzystnie na sztywność instalacji i całej konstrukcji. Z drugiej strony wpłynie to oszczędność kosztów, bo elementy z cieńszej płyty są relatywnie tańsze. 

Łączenie kanałów wentylacyjnych okrągłych

Są dwie podstawowe metody łączenia okrągłych kanałów i kształtek z tworzyw sztucznych. 

  1. połączenia mufowe,
  2. połączenia na kołnierze. 

Przy połączeniach mufowych stosuje się następujące zasady łączenia wentylacji chemoodpornej: 

  • kanały z tworzywa PVC do średnicy ∅250 mm – kanały i kształtki można łączyć specjalnymi klejami,
  • kanały z tworzywa PVC o średnicy powyżej ∅250 mm — stosuje się spawanie tworzywa drutem, 
  • kanały z tworzyw PP, PE, PPs, PP-EL-s – wykorzystuje się metodę spawania drutem. 

Okrągłe kanały wentylacyjne z tworzyw — normy produkcyjne

W systemie Chemowent kanały i kształtki okrągłe produkujemy zgodnie z następującymi normami:

  • wykonanie z tworzywa PVC — produkcja zgodnie z normą DIN 4740,
  • wykonanie z tworzywa PP , PE i PPs — produkcja zgodnie z normą DIN 4741,
  • produkcja zgodnie z normami zakładowymi,
  • możliwe jest wykonanie na indywidualne zapytanie.

Newsletter

W naszym newsletterze raz na 1-2 miesiące informacje techniczne, narzędzia do projektowania, ciekawe realizacje, wydarzenia branżowe.

DO GÓRY